čtvrtek 30. července 2015

Meruňkové chutney




Dáme si malou pauzu od koktejlů ;) O víkendu jsme dostali košík (teda spíš kyblík) krásných meruněk ze zahrádky, a k němu rovnou i dvě skleničky meruňkové marmelády. No, přece nebudu nosit dříví do lesa, že jo, takže dělat další marmeládu by bylo zbytečný. Na druhou stranu, takový chutney z meruněk je jiná záležitost, která se hodí jak k sýrům, tak třeba k drůbežímu masu nebo na šunkový sendvič. Včera osobně vyzkoušeno ke kozímu sýru - velmi úspěšně :) Jediná nevýhoda je, že vám v bytě celkem solidně pojede vůně vařeného octa, možná jí dokonce budete cítit i druhý den, ale dá se to rozhodně přežít a sliznice vám to nerozpustí :D Recept je z webu BBC Good Food a oproti originálu vynechávám sladkou papriku, která mi tam nějak nesedí. Z kila meruněk budete mít přibližně 6 skleniček chutney, záleží na velikosti. Pokud se divíte, kde je nějaký Gelfix nebo jiná podobná vychytávka, tak vězte, že k zahuštění stačí pektin z jablek a ke konzervaci použitý cukr, takže nic dalšího netřeba ;) A teď už recept...

Meruňkové chutney:

1 kg meruněk, omytých
2 červené cibule
5 cm kousek zázvoru
2 jablka
2 červené chilli papričky nebo jednu větší (já použila jednu větší ancho chilli, která je taková "uzená")
1 lžička koření pěti vůní
1 lžička drcených kuliček pepře - já zvolila růžový
1 lžička soli
400 ml bílého vinného octa
450 g cukru (můžete použít i třtinový)

Postup:

Nejdřív je potřeba připravit sklenice. Troubu zapněte na 140°C. Nachystejte si nejméně 6 sklenic, pro jistotu klidně i víc, a důkladně je umyjte v horké vodě se saponátem, včetně víček. Víčka opatrně vyskládejte na utěrku tak, abyste se ideálně vůbec nedotkli vnitřku, a nechte vyschnout. Umyté sklenice naskládejte do trouby, můžete je klidně dát na plech pro snazší manipulaci, troubu vypněte a nechte v ní sklenice do vychladnutí. Když je dáte do trouby ve chvíli, kdy začínáte připravovat chutney, budete to mít tak akorát na plnění, protože horký obsah, jak známo, je lepší plnit do přinejmenším teplých sklenic. Takže je tam prostě nechte se vyhřívat a vrhněte se na přípravu samotného chutney ;) Do lednice si připravte malý talířek na zkoušení hustoty.

Omyté meruňky vypeckujte a nakrájejte na menší kousky. Cibuli, zázvor a jablka oloupejte, nahrubo nakrájejte a pak prožeňte robotem na hrubou kaši (pokud se vám rozbil mixér jako mně, musíte nakrájet všechno uvedené nadrobno ručně nebo mít někoho šikovného, kdo to udělá za vás). Chilli zbavte stopky a přidejte do robota nebo nadrobno nakrájejte - pokud neholdujete příliš pálivému, odstraňte semínka.

Do širšího hrnce přesuňte cibuli, jablka, zázvor a chilli (prostě všechno z robota), zalijte octem, přidejte všechno koření a sůl a přiveďte k varu. Otevřete okno a zapněte digestoř na co nejvíc to jde :D Snižte teplotu a nechte tak 5-10 min povařit, až všechno trochu povolí a občas zamíchejte. Teď už můžete přidat nakrájené meruňky, promíchat, znovu přivést k varu, snížit teplotu a vařit dalších 5-10 min, až meruňky trochu změknou, zase občas zamíchejte. Přichází poslední fáze - do hrnce nasypte cukr, promíchejte a nechte 25-30 min za občasného míchání vařit a houstnout na mírnějším plameni (u mě stupeň 6 z 9). Až chutney dostatečně zhoustne, tzn. když dáte lžičku na studený talířek, má to po chvilce konzistenci jako klasická marmeláda, máte hotovo.

Sklenice vyndejte z trouby a připravte si chňapku nebo utěrku, kterou je budete moct držet bez popálení (to chutney se totiž chvilku vařilo, víme, takže když budete sklenici držet jenom v ruce a nalijete do ní horký obsah, vůbec se vám to nebude líbit). Větší lžící nebo prostě čímkoli vhodným začněte plnit sklenice. Ideální je naplnit každou sklenici min 1 cm pod okraj, pokud je naplníte zase moc, budou se vám špatně otvírat, takže prostě tak nějak akorát. Na plnou sklenici opatrně našroubujte víčko, utáhněte a sklenici položte dnem vzhůru. Naplňte postupně všechny sklenice, pokud vám něco zbyde, můžete to dát jen tak do misky do lednice, kde by to mělo vydržet tak max týden. Jinak chutney ve sklenicích vydrží na chladnějším a tmavém místě až 1 rok.

Tak co, meruňky nasladko, nebo naslano? ;)

pondělí 20. července 2015

Grapefruit whiskey ice tea



Přijde vám složení z názvu tak trochu divný? Mně přišlo taky, ale je to naprostá osvěžující pecka, která vás i trochu nakopne. Vzhledem k obsahu grepového džusu to není žádný tlamolep, takže do velkých veder ideální. Prý si je užijeme ještě tak měsíc, takže mám v zásobě ještě jeden koktejl s ginem, ale to až příště ;)

Na 1 (long) drink:

200 ml grepového džusu
100 ml vychladlého čerstvě uvařeného zeleného nebo polozeleného čaje (oolong v originále, záleží co máte)
lžička třtinového cukru
40 ml whiskey
led k protřepání - cca 4 kostky
případně kolečko grepu na ozdobu

Postup:

Zase to budeme držet hezky jednoduše - do shakeru (nebo jiné vhodné nádoby, viz zde) nalijeme grepový džus, přisypeme cukr a protřepeme, aby se cukr rozpustil. Přidáme zbývající ingredience včetně ledu a protřepeme, až se drink nachladí a lehce napění. Hotovo, hurá, přelijeme do vysoké sklenice a můžeme dozdobit čerstvým grepem.

Až se trochu stydím, jak je to jednoduchý, ale fakt dobrý ;) a růžový!


úterý 7. července 2015

Rosemary whisky sour


Ano ano, je to pořád ten stejný blog převážně o sladkém pečení, ale v tomhle vedru po mně (ani po vás) nemůže nikdo chtít, abyste z trouby tahaly zázraky. On to teda většinou ani nikdo nechce, takže dobrý ;) Vypadá to, že tohle léto budu mít koktejlovou mánii a tím pádem to nemine ani vás. Nebudem tady konkurovat Baru, který neexistuje, to zas ne, ale je celkem dost koktejlů, které si můžete namíchat i sami doma bez dvou polic speciálních ingrediencí. 

Většinu receptů, i tenhle, mám z The Guardian a jejich jídelní sekce. Rozmarýnový whisky sour, který jsem velmi umělecky vyfotila na titulní obrázek, je z dílny baru The Ethicurean, stejně jako levandulové mléko, které jsem objevila minulé léto, a je to dost osvěžující pecka. Teda pokud dáte víc než tři, tak to bude pecka taky, tak na to v tom vedru pozor :D Bílku se vůbec nebojte, v drinku ho neucítíte ani trochu.

No a ještě tip na závěr - nemám doma shaker (zatím!), ale dost dobře to jde třeba v původním obalu tohoto exoticky vyhlížejícího džusu:


Původní náplň je teda sladká úplně strašně, ale naředěné vodou se to dá vypít bez jakékoli újmy, navíc to myslím neobsahuje konzervanty. Svůj exemplář jsem koupila v Bille za nějakých asi 35 Kč, je to znovu uzavíratelná plechovka s dost velkým vrchním otvorem, abyste tam naházeli i kostky ledu ;) Co vám ještě usnadní práci, je udělat si předem minizásobu cukrového sirupu, hotový ho přelijete do čisté uzavíratelné sklenice a v lednici vám vydrží nejméně týden, ale spíš déle. Pak už stačí jenom něco na odměřování a není čeho se bát! No a teď už recept:

Na 1 sklenici "whiskovku":

50 ml whisky
25 ml čerstvé citronové šťávy
12 ml cukrového sirupu (viz níže)
1 bílek
2 snítky čerstvého rozmarýnu
4-5 kostek ledu

Cukrový sirup:

50 g třtinového cukru
50 g vody
(prostě poměr voda cukr 1:1, množství si můžete upravit)

Postup:

Sklenici na drink dáme do lednice, aby nám později zbytečně neochlazovala obsah. Do menšího kastrůlku nasypeme cukr, zalijeme vodou a za občasného míchání přivedeme k varu. Jakmile se cukr rozpustí, sundáme z plotny, přelijeme do uzavíratelné sklenice a necháme vychladnout. Co nepoužijeme na drink, uchováváme v zavřené nádobě v lednici. Jakmile sirup zchladne aspoň na pokojovou teplotu, jdeme míchat. 

Do shakeru nebo jakéhokoli pseudoshakeru dáme snítku rozmarýnu, whisky, cukrový sirup a bílek a bez ledu pořádně protřepeme. Přidáme led a znovu krátce ale zato opravdu pořádně protřepeme - tím se drink ochladí a utvoří se charakteristická pěna. Z lednice vyndáme sklenici, do ní přes sítko nalijeme drink (zbylý led ani rozmarýn nechceme) a na ozdobu přidáme čerstvou snítku rozmarýnu. Jednoduchý ;)

Já teda whisky až tak moc nemusím, ale koktejly jsou výjimka. Stejně jako u jídla platí i tady, že čím kvalitnější suroviny, tím víc si pochutnáte, takže ať je to aspoň Tulamorka ;) Příště si dáme taky whisky, ale pro změnu long drink, tak se budu těšit!